Påminnelse! Anmäl dig till kursen för blivande barnneurologer! Öppet även för specialister och andra intresserade!
Kursen för blivande barnneurologer arrangeras den 11-12 januari i Stockholm, dvs dagarna före genetikdagen och SNPS’s utbildningsdagar. Det finns fortfarande platser kvar, så missa inte att anmäla dig. Kursen är öppen även för andra än just blivande barnneurologer, dvs barnläkare, färdiga barnneurologer, blivande barnläkare och andra intresserade läkare.
I enlighet med nedan finns dock en prioriteringsordning.
Sprid gärna information om kursen till tänkbart intresserade i din omgivning, eftersom vårt system för utskick av medlemsmail inte fungerar i nuläget.
Kurs i Movement disorders för blivande barnneurologer
Målgrupp
I första hand barn- och ungdomsläkare under utbildning i grenspecialiteten barn- och ungdomsneurologi med habilitering. I andra hand neurologiskt intresserade ST-läkare i barn- och ungdomsmedicin och redan färdiga specialister i barn- och ungdomsneurologi med habilitering.
Kursmål
En fördjupad förståelse för Movement disorders. En interaktiv kurs där deltagarna förväntas delta aktivt i föreläsningar, diskussioner och fallpresentationer.
Tid
11-12 januari 2027
Plats
Högberga gård, Lidingö, Stockholm.
Deltagarantal
40 deltagare. Om antalet anmälda överstiger 40 prioriteras ST-läkare i barn- och ungdomsneurologi med habilitering. Antagningsbesked kommer efter sista anmälningsdagen.
Kursavgift och anmälan
Kursavgift 3300 kr, kursmiddag ingår.
Sista anmälningsdag 31 oktober 2026.
Förberedelse
Obligatoriskt att förbereda och presentera ett fall på kursens tema på maximalt 4 slides. Mer information kommer efter anmälan.
Boende
Kan bokas på Högberga gård i samband med anmälan, separat avgift för detta.
Resa
Bokas på egen hand.
Kursbevis
Intyg delas ut i samband med kursavslut.
VARMT VÄLKOMMEN MED DIN ANMÄLAN!
Länk för din anmälan:
https://www.trippus.net/snpf_stkurs_2027
- Publicerad
- 2026-09-22 av Martin Jägervall